Zobacz temat

 Drukuj temat
Wolontariat Pracowniczy
Rafal
Podstawowe informacje o projekcie:

Skład zespołu:
* Rafał Jarosz - Lider
* Robert Stachniuk
* Tomasz Stachniuk
* Jacek Szychowski
* Tomasz Grzechnik
* Adam Dobosz

Podmiot który otrzyma wsparcie:
Pracownia Modelarstwa Lotniczego
ul. Niemcewicza 11
24-100 Puławy

Opis projektu:

Projekt zakłada reaktywację Pracowni Modelarstwa Lotniczego w Puławach.

Projekt skierowany jest przede wszystkim na aktywację i zainteresowanie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym innymi alternatywnymi w stosunku do telefonów, komputerów i telewizorów, metodami spędzania wolnego czasu.

Ze względu na lokalizację Pracowni Modelarskiej na osiedlu Niemcewicza w Puławach - projekt kierujemy do mieszkańców miasta, ale nie zamykamy się sztywno tylko i wyłącznie na powyższe. Jeżeli tylko będzie zainteresowanie, to jak najbardziej może uczestniczyć w nim młodzież, dzieci czy dorośli, zarówno z Puław jak i z okolic. Mamy nadzieję, że znajdziemy także zainteresowanie wśród rodzin pracowników naszej spółki.

Organizacja czasu wolnego, wypoczynku, uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijania zainteresowań i zdolności manualnych stosownie do wieku dziecka jest bardzo ważnym aspektem zarówno w okresie rozwoju i dojrzewania jak również w późniejszym szeroko pojmowanym życiu społecznym.

Poprzez zorganizowanie Warsztatów Modelarskich dla dzieci chcemy wpłynąć na rozwój własnych umiejętności w szerokim aspekcie, co może pomóc w osiąganiu sukcesów w innych dziedzinach życia społecznego, nauce, współpracy grupowej, rywalizacji sportowej, planowaniu i zarządzaniu własnym czasem.
W trakcie warsztatów zostaną omówione zagadnienia teoretyczne i praktyczne uprawiania modelarstwa, zostaną przedstawione możliwości realizowania się w różnych dziedzinach (plastikowe, kartonowe, redukcyjne, kołowe, kolejowe, szkutnicze, lotnicze). Uczestnicy pod okiem instruktorów zbudują swoje modele rzutków F1N. W zależności od ilości chętnych i zainteresowania, cykl warsztatów mógłby trwać przez 6 tygodni ze spotkaniami 3 razy w tygodniu po 2h.

Na zakończenie warsztatów kursanci będą mogli spróbować się w sportowej rywalizacji w konkurencji F1N modeli swobodnie latających, własnoręcznie wykonanymi modelami szybowców halowych (rzutków). Polega ona na uzyskaniu jak najdłuższego czasu jaki wyrzucony przez zawodnika model spędzi w powietrzu. Atrakcyjne nagrody i dyplomy dodadzą dreszczyku emocji i podniosą poziom rywalizacji.

Jeżeli nasza propozycja na takie spędzanie wolnego czasu nie wpadnie w pustkę, i będzie miała pozytywny odbiór mamy pomysły zapał i możliwości na zorganizowanie także innych warsztatów połączonych z mini-zawodami np. w konkurencjach S6A - modeli rakiet czasowych z taśmą hamującą, F7A/M - modeli balonów na ogrzane powietrze lub konkurencji FLP/FLS - latawców płaskich i skrzynkowych.

Pracownia Modelarstwa Lotniczego mieści się w budynku przy ul. Niemcewicza 11 i dysponuje na własny użytek pomieszczeniami (przekazanymi w latach 90'tych przez Zakłady Azotowe Puławy właśnie na ten cel), w których kiedyś przez cały czas tętniło życie. Z opowiadań doświadczonego instruktora który prowadził tam zajęcia wiemy, że w latach 80'tych zachodziła nawet konieczność wprowadzania podziału na grupy, tylu było wychowanków i adeptów modelarstwa. Na dzień dzisiejszy pomieszczenia wymagają drobnego remontu, odświeżenia, doposażenia i przystosowania do obecnych wymagań. Są również starsi modelarze chcący poświęcić swój czas na ten projekt.

Przewidywane korzyści dla społeczności lokalnych:

Korzyści dla społeczności lokalnej to przede wszystkim stworzenie możliwości i odpowiednich warunków dla rozwoju modelarstwa w naszym mieście. Kiedyś w latach 80'tych modelarnie funkcjonowały niemal na każdym osiedlu i były popularnym miejscem prowadzenia zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży. Chcemy w ten sposób wspomóc rodziców w organizacji wolnego czasu swoich pociech, jednocześnie integrując różne środowiska lokalne na jednym wspólnym podłożu jakim może być modelarstwo jako hobby.
Modelarstwo samo w sobie jest zajęciem niezwykle pasjonującym i wielorozwojowym, owszem, w początkowej fazie może być tylko czystą zabawą, ale z biegiem czasu i podnoszeniem sobie poprzeczki, opracowywaniu trudniejszych modeli włącza się duży udział matematyki, fizyki, chemii, rysunku technicznego, elektroniki czy nawet meteorologii. Znacząco wzrastają umiejętności manualne, koncentracja, dokładność, systematyczność oraz wiedza w odpowiednim i bezpiecznym posługiwaniu się różnymi narzędziami.
Poprzez wspólne zajęcia, kształtowane są pozytywne postawy u dzieci, współpraca grupowa, podział ról, wspólne rozwiązywanie problemów, szukanie alternatywnych rozwiązań a z drugiej strony współzawodnictwo i zdrowe podejście do wygranej jak i przegranej.

Zakładamy, że realizacja projektu będzie dobrym i pomocnym Startup'em w dalszym funkcjonowaniu i rozwoju Pracowni Modelarstwa Lotniczego w Puławach.

Harmonogram realizacji projektu:

Maj
Prace porządkowe, zakup materiałów do prac remontowych i modernizacyjnych, modernizacja instalacji elektrycznej, wymiana oświetlenia, szpachlowanie, gruntowanie, przygotowanie do prac malarskich.

Czerwiec
Prace malarskie, sprzątanie po malowaniu, renowacja stołów warsztatowych, zakup i montaż półek ściennych, zakup zestawów modeli do zajęć modelarskich, akcja informacyjna oraz rekrutacja do grup zajęciowych.

Lipiec/sierpień
Warsztaty modelarskie w grupach około 10-cio osobowych, organizacja zawodów halowych.

Wrzesień
Zakończenie projektu. Opracowanie sprawozdania końcowego.
_Jeśli są jakieś pytania, to chętnie odpowiem na nie, Tomek już nam niestety wypadł z ekipy, migrował do Francji.
Jak widać z grafika mamy już opóźnienie, ale mam nadzieję że jeszcze w maju spotkamy się w modelarni i powoli, ale ruszymy do przodu.
_
Edytowane przez Rafal dnia 20/05/2017 19:01
[img]https://polandcargo.pl/sign.png[/img] is not a valid Image.[img]https://polandcargo.pl/pilot.gif[/img] is not a valid Image.
 
https://r-c.pulawy.pl
Jacek
Udało nam się z Rafałem wczoraj rozpocząć pierwsze prace remontowe.
Usunęliśmy luźna farbę z części sufitu i dwóch ścian. Położyliśmy także grunt na przygotowanych ścianach i suficie.
Pracy jest dużo, a czasu bardzo mało więc każda para rąk się przyda do pracy.
Po niedzieli planowane są kolejne prace.
Giles 202 , Jumper 25 ASP S25AII, Mustang P51 Redox 900/1200KV
 
Rafal
Jak ktoś ma czas i ochotę, to teraz zapraszamy na piątek 30go Startujemy ~ 16:00
[img]https://polandcargo.pl/sign.png[/img] is not a valid Image.[img]https://polandcargo.pl/pilot.gif[/img] is not a valid Image.
 
https://r-c.pulawy.pl
Rafal
Dawno nie pisałem, ale prace postępują do przodu.
Na obecną chwilę mamy przygotowane dwie ściany do malowania (ta pod schodami i ta w głębi pomieszczenia) Wcześniej zostały pozbawione wszystkiego co chciało odpaść samo lub z pomocą szpachelki, następnie zostały potraktowane gruntem, a wszelkie większe ubytki zaszpachlowane zaprawą. To samo dotyczy się części sufitu nad nimi.
Ściana przy schodach, i ta wysoka z oknami są przygotowane do gruntowania. Zeszło mi się trochę z przygotowaniem i wyczyszczeniem ich.

Niestety mamy jeszcze dwa przecieki do pomieszczenia, pojawiające się po opadach deszczu. Teraz chyba nie ma sensu z nimi walczyć bo to grubszy temat.

Teraz nie mam możliwości zaplanować spotkania w kilka osób, po prostu jak mam wolne to idę popracować, ale myślę ze na Czwartek lub/i Piątek będzie można się już z kimś kto ma czas ustawić na malowanie.
[img]https://polandcargo.pl/sign.png[/img] is not a valid Image.[img]https://polandcargo.pl/pilot.gif[/img] is not a valid Image.
 
https://r-c.pulawy.pl
Przejdź do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.58
Copyright RCpulawyTEAM © 2012 - 2021